Skip to content

15 Adamston Dr.Brick, NJ 08723

Built 1955

Last Sale Price
$273,000
Last Sale Date
Feb 15, 2018

Property Information

Block109.01
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page15.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,584
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,200
55%
Improvement Value:$105,200
45%
Total Assessment$236,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,106+5.2%
2024$5,804+3.5%
2023$5,607+1.3%
2022$5,536+1.6%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$273,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 17039, Page 1094Recorded3/1/2018

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 16771, Page 1889Recorded6/16/2017

Property Sale

Sale
$121,600

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 16746, Page 224Recorded5/24/2017

Property Sale

Sale
$86,500
DeedBook 12141, Page 928

Property Sale

Sale
$86,500
DeedBook 5505, Page 607

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4860, Page 831

Property Built

Built

Year Built: 1955