Skip to content

15 Betty'S LaneBrick, NJ 08723

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 11, 2017

Property Information

Block109.02
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page15.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G-P 1520
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,520
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
48%
Improvement Value:$149,000
52%
Total Assessment$284,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,336+5.2%
2024$6,972+3.5%
2023$6,736+1.3%
2022$6,651+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4919, Page 422

Property Built

Built

Year Built: 1980