Skip to content

32 Morsell Dr. SouthBrick, NJ 08723

Built 2001

Last Sale Price
$306,000
Last Sale Date
Jan 9, 2018

Property Information

Block109.08
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page15.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,848
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
40%
Improvement Value:$197,000
60%
Total Assessment$327,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,459+5.2%
2024$8,040+3.5%
2023$7,768+1.3%
2022$7,670+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$306,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 16997, Page 314Recorded1/16/2018

Property Sale

Sale
$292,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 15828, Page 1463Recorded6/18/2014

Property Sale

Sale
$195,500
DeedBook 10465, Page 1030

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$504,000
DeedBook 10185, Page 1120