Skip to content

64 Morsell Dr. NorthBrick, NJ 08723

Built 2001

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Nov 12, 2003

Property Information

Block109.08
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page15.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,075
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
37%
Improvement Value:$220,700
63%
Total Assessment$351,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,072+5.2%
2024$8,622+3.5%
2023$8,330+1.3%
2022$8,225+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 11781, Page 1753

Property Sale

Sale
$229,900
DeedBook 10626, Page 353

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$504,000
DeedBook 10185, Page 1120