Skip to content

253 Mantoloking Rd.Brick, NJ 08723

Commercial

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Aug 24, 2005

Property Information

Block109.11
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class10
Description2SCB
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage---
Acreage1.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$278,000
33%
Improvement Value:$569,500
67%
Total Assessment$847,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,891+15.1%
2024$19,016+3.5%
2023$18,374+1.3%
2022$18,141+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 12786, Page 163