Skip to content

453 Ward Ave.Brick, NJ 08724

Built 1990

Last Sale Price
$159,416
Last Sale Date
Apr 11, 2023

Property Information

Block1090.95
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2140
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,140
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
40%
Improvement Value:$212,100
60%
Total Assessment$352,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,190+5.4%
2024$8,722+3.6%
2023$8,415+1.3%
2022$8,306+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$159,416
Sq Ft2,140DeedBook 19492, Page 406Recorded9/21/2023

Property Sale

Sale
$427,000
Sq Ft2,140DeedBook 17550, Page 879Recorded7/29/2019

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 5676, Page 725

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 5236, Page 680

Property Built

Built

Year Built: 1990