Skip to content

241 Prospect DriveBrick, NJ 08724

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 12, 2025

Property Information

Block1090.95
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,224
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,500
52%
Improvement Value:$133,300
48%
Total Assessment$275,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,120+5.4%
2024$6,757+3.6%
2023$6,520+1.3%
2022$6,435+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$187,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 18029, Page 1046Recorded8/28/2020

Property Sale

SaleMulti
$138,900
DeedBook 10194, Page 1864

Property Sale

SaleMulti
$157,500
DeedBook 5756, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1965