Skip to content

243 Pello RoadBrick, NJ 08724

Built 1993

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
May 29, 2013

Property Information

Block1093
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2758
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,758
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,500
32%
Improvement Value:$270,400
68%
Total Assessment$399,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,437+5.4%
2024$9,906+3.6%
2023$9,558+1.3%
2022$9,434+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 15544, Page 286

Property Sale

Sale
$399,900
DeedBook 11856, Page 433

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5514, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4801, Page 199