Skip to content

230 Pello RoadBrick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Aug 17, 2021

Property Information

Block1094
Lot3.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,605
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,100
35%
Improvement Value:$250,400
65%
Total Assessment$386,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,088+5.4%
2024$9,574+3.6%
2023$9,237+1.3%
2022$9,118+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000
Sq Ft2,605DeedBook 18667, Page 712Recorded9/8/2021

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 12302, Page 683

Property Built

Built

Year Built: 1960