Skip to content

87 Hendrickson Ave.Brick, NJ 08724

Built 1992

Last Sale Price
$384,000
Last Sale Date
Sep 25, 2020

Property Information

Block1094
Lot4.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,016
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,500
45%
Improvement Value:$159,300
55%
Total Assessment$290,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,590+5.4%
2024$7,203+3.6%
2023$6,950+3.1%
2022$6,740+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$384,000

From:

To:

Sq Ft2,016DeedBook 18122, Page 746Recorded10/26/2020

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5673, Page 224

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5287, Page 116

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4998, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1992