Skip to content

90 Hendrickson Ave.Brick, NJ 08724

Built 1996

Last Sale Price
$76,000
Last Sale Date
Aug 12, 2020

Property Information

Block1097.01
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1524
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,524
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
43%
Improvement Value:$174,500
57%
Total Assessment$304,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,947+5.4%
2024$7,542+3.6%
2023$7,278+1.3%
2022$7,183+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$76,000

From:

To:

Sq Ft1,524DeedBook 18037, Page 826Recorded9/3/2020

Property Sale

Sale
$154,654
DeedBook 5377, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5304, Page 825