Skip to content

226 Van Zile Rd.Brick, NJ 08724

Built 2004

Last Sale Price
$411,466
Last Sale Date
Nov 9, 2022

Property Information

Block1098.13
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class16
Description1694
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,694
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
43%
Improvement Value:$147,100
57%
Total Assessment$259,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,776+5.4%
2024$6,430+3.6%
2023$6,204+1.3%
2022$6,124+1.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$411,466
Sq Ft1,694DeedBook 19263, Page 1960Recorded12/30/2022

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,694DeedBook 18705, Page 1024Recorded10/1/2021

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,694DeedBook 16825, Page 1885Recorded8/4/2017

Property Sale

SaleMulti
$199,900
DeedBook 12112, Page 995

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

SaleMulti
$41,000
DeedBook 11544, Page 1061