Skip to content

65 Harrison Ave.Brick, NJ 08724

Built 1986

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Dec 6, 2021

Property Information

Block1098.13
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,652
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
46%
Improvement Value:$143,300
54%
Total Assessment$263,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,872+5.4%
2024$6,522+3.6%
2023$6,293+1.3%
2022$6,211+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,652DeedBook 18827, Page 1361Recorded12/17/2021

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,652DeedBook 17527, Page 423Recorded7/8/2019

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 14208, Page 1514

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 11158, Page 745

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 5503, Page 756

Property Built

Built

Year Built: 1986