Skip to content

182 Foxcroft StreetBrick, NJ 08724

Built 2019

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 8, 2020

Property Information

Block1099.12
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2169
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,169
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,200
34%
Improvement Value:$258,100
66%
Total Assessment$390,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,187+5.4%
2024$9,668+6.8%
2023$9,056+1.3%
2022$8,938+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft2,169DeedBook 17561, Page 1463Recorded8/6/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$117,500

From:

To:

DeedBook 17131, Page 96Recorded5/31/2018

Property Sale

SaleMulti
$5,000
DeedBook 14260, Page 1331