Skip to content

341 Mantoloking RdBrick, NJ 08723

Commercial

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jun 19, 2015

Property Information

Block109
Lot32.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class10
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage4,590
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,900
38%
Improvement Value:$348,700
62%
Total Assessment$565,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,609+5.2%
2024$13,885+3.5%
2023$13,416+1.3%
2022$13,246+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

DeedBook 16183, Page 88Recorded9/9/2015

Property Sale

SaleMulti
$399,000
DeedBook 11856, Page 1505