Skip to content

209 6th Ave.Mantoloking, NJ 08738

Built 1956

Last Sale Date
Apr 13, 2023

Property Information

Block11.17
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,728
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,600
67%
Improvement Value:$150,900
33%
Total Assessment$457,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,817+5.2%
2024$11,232+3.5%
2023$10,852+1.3%
2022$10,715+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 17253, Page 1124Recorded9/28/2018

Property Built

Built

Year Built: 1956