Skip to content

174 Glenmore St.Brick, NJ 08724

Built 1984

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 4, 2026

Property Information

Block1100.11
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1944
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,944
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,200
39%
Improvement Value:$162,800
61%
Total Assessment$268,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,995+5.4%
2024$6,638+3.6%
2023$6,405+1.3%
2022$6,322+6.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$565,000
Sq Ft1,944DeedBook 20252, Page 1513Recorded1/9/2026

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,944DeedBook 17350, Page 35Recorded1/8/2019

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 5272, Page 384

Property Built

Built

Year Built: 1984