Skip to content

74 Harrison Ave.Brick, NJ 08724

Built 1983

Last Sale Price
$122,900
Last Sale Date
Oct 6, 1993

Property Information

Block1104.07
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,956
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,200
41%
Improvement Value:$160,800
59%
Total Assessment$271,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,073+5.4%
2024$6,713+3.6%
2023$6,477+1.3%
2022$6,393+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$122,900
DeedBook 5107, Page 524

Property Built

Built

Year Built: 1983