Skip to content

261 Ashland St.Brick, NJ 08724

Built 1991

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jul 28, 2021

Property Information

Block1106
Lot4.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,390
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,800
56%
Improvement Value:$105,200
44%
Total Assessment$239,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,238+5.4%
2024$5,920+3.6%
2023$5,712+1.3%
2022$5,638+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,390DeedBook 18617, Page 367Recorded8/6/2021

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 12337, Page 928

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 5429, Page 521

Property Sale

Sale
$132,700
DeedBook 4922, Page 691

Property Built

Built

Year Built: 1991