Skip to content

253 Ashland StBrick, NJ 08724

Built 2009

Last Sale Price
$52,307
Last Sale Date
Dec 31, 2020

Property Information

Block1106
Lot5.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,446
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,400
37%
Improvement Value:$225,400
63%
Total Assessment$358,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,365+5.4%
2024$8,887+3.6%
2023$8,575+1.3%
2022$8,464+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$52,307
Sq Ft2,446DeedBook 18805, Page 1477Recorded12/3/2021

Property Sale

Sale
$52,304

From:

To:

Sq Ft2,446DeedBook 16680, Page 1594Recorded3/10/2017

Property Sale

Sale
$382,000
DeedBook 15211, Page 1420

Property Sale

Sale
$389,900
DeedBook 14437, Page 1633

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 14144, Page 505

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 12196, Page 440