Skip to content

276 Ashland St.Brick, NJ 08724

Built 1997

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 12, 2003

Property Information

Block1107
Lot1.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,512
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,500
46%
Improvement Value:$140,500
54%
Total Assessment$260,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,786+5.4%
2024$6,440+3.6%
2023$6,214+1.3%
2022$6,133+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 11629, Page 1715

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 5561, Page 493

Property Built

Built

Year Built: 1997