Skip to content

268 Ashland St.Brick, NJ 08724

Built 1989

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jun 9, 2010

Property Information

Block1107
Lot1.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2087
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,200
36%
Improvement Value:$237,000
64%
Total Assessment$372,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,714+5.4%
2024$9,219+3.6%
2023$8,896+1.3%
2022$8,780+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 14667, Page 1063

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 10095, Page 23

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4797, Page 978

Property Built

Built

Year Built: 1989