Skip to content

256 Ashland St.Brick, NJ 08724

Built 2018

Last Sale Price
$409,000
Last Sale Date
Aug 8, 2018

Property Information

Block1107
Lot1.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description2SFG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,136
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,400
36%
Improvement Value:$235,300
64%
Total Assessment$368,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,623+5.4%
2024$9,133+3.6%
2023$8,812+1.3%
2022$8,698+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$409,000

From:

To:

Sq Ft2,136DeedBook 17209, Page 541Recorded8/15/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018