Skip to content

306 Van Zile Rd.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Aug 4, 2021

Property Information

Block1108.01
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,358
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,600
40%
Improvement Value:$194,900
60%
Total Assessment$326,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,522+5.4%
2024$8,087+3.6%
2023$7,803+1.3%
2022$7,702+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft2,358DeedBook 18660, Page 58Recorded9/1/2021

Property Built

Built

Year Built: 1960