Skip to content

19 Red Maple DrBrick, NJ 08724

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 7, 2020

Property Information

Block1108.03
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59.4

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRML5
Sq Footage1,610
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,600
49%
Improvement Value:$136,500
51%
Total Assessment$266,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,945+5.4%
2024$6,591+3.6%
2023$6,360+1.3%
2022$6,277+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$349,000
Sq Ft1,610DeedBook 17535, Page 1422Recorded7/16/2019

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 13294, Page 1827

Property Sale

Sale
$148,900
DeedBook 5704, Page 505

Property Sale

Sale
$121,700
DeedBook 5153, Page 893

Property Built

Built

Year Built: 1994