Skip to content

39 Red Maple DrBrick, NJ 08724

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 10, 2019

Property Information

Block1108.03
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59.4

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1610
Dwellings1
ZoningRML5
Sq Footage1,610
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,600
44%
Improvement Value:$155,000
56%
Total Assessment$277,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,995+5.6%
2024$6,626-0.1%
2023$6,635+1.3%
2022$6,549+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$127,725
DeedBook 5191, Page 731

Property Built

Built

Year Built: 1994