Skip to content

47 Red Maple DrBrick, NJ 08724

Built 1994

Last Sale Price
$149,450
Last Sale Date
Apr 15, 1994

Property Information

Block1108.03
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59.4

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRML5
Sq Footage2,014
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,600
40%
Improvement Value:$183,800
60%
Total Assessment$306,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,747+5.6%
2024$7,340+3.8%
2023$7,073+1.4%
2022$6,978+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$149,450
DeedBook 5156, Page 390

Property Built

Built

Year Built: 1994