Skip to content

67 Red Maple DrBrick, NJ 08724

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 14, 2003

Property Information

Block1108.03
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59.4

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1610
Dwellings1
ZoningRML5
Sq Footage1,610
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,900
48%
Improvement Value:$149,000
52%
Total Assessment$286,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,488+5.4%
2024$7,107+3.6%
2023$6,857+1.3%
2022$6,768+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$154,500
DeedBook 5726, Page 544

Property Sale

Sale
$124,250
DeedBook 5174, Page 704

Property Built

Built

Year Built: 1994