Skip to content

79 Red Maple DrBrick, NJ 08724

Built 1994

Last Sale Price
$349,500
Last Sale Date
Aug 5, 2016

Property Information

Block1108.03
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59.4

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRML5
Sq Footage1,780
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,800
44%
Improvement Value:$157,500
56%
Total Assessment$279,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,290+5.4%
2024$6,918+3.6%
2023$6,675+1.3%
2022$6,589+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$349,500

From:

To:

Sq Ft1,780DeedBook 16490, Page 1320Recorded8/26/2016

Property Sale

Sale
$114,950
DeedBook 5139, Page 497

Property Built

Built

Year Built: 1994