Skip to content

16 White Pine CtBrick, NJ 08724

Built 1994

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Jun 24, 2022

Property Information

Block1108.04
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59.4

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRML5
Sq Footage1,696
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,300
46%
Improvement Value:$161,100
54%
Total Assessment$298,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,788+5.4%
2024$7,391+3.6%
2023$7,132+1.3%
2022$7,039+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft1,696DeedBook 19094, Page 1678Recorded7/11/2022

Property Sale

Sale
$138,720
DeedBook 5154, Page 935

Property Built

Built

Year Built: 1994