Skip to content

21 White Pine CtBrick, NJ 08724

Built 1994

Last Sale Price
$132,225
Last Sale Date
Dec 12, 2006

Property Information

Block1108.05
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59.4

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRML5
Sq Footage1,152
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
35%
Improvement Value:$92,700
65%
Total Assessment$142,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,724+5.4%
2024$3,535+3.6%
2023$3,411+1.3%
2022$3,366+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$132,225
DeedBook 13466, Page 565

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5233, Page 547

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$1,750,794
DeedBook 5114, Page 517