Skip to content

23 White Pine CtBrick, NJ 08724

Built 1994

Last Sale Price
$219,000
Last Sale Date
Dec 28, 2001

Property Information

Block1108.05
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59.4

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRML5
Sq Footage1,610
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,400
44%
Improvement Value:$177,800
56%
Total Assessment$317,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,279+5.4%
2024$7,857+3.6%
2023$7,581+1.3%
2022$7,483+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 10663, Page 1622

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 5406, Page 351

Property Sale

Sale
$129,450
DeedBook 5160, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1994