Skip to content

8 Blue Spruce PlBrick, NJ 08724

Built 1994

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
May 31, 2001

Property Information

Block1108.05
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59.4

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRML5
Sq Footage1,492
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,800
51%
Improvement Value:$129,500
49%
Total Assessment$265,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,924+5.4%
2024$6,571+3.6%
2023$6,341+1.3%
2022$6,258+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 10478, Page 1715

Property Sale

Sale
$135,750
DeedBook 5658, Page 712

Property Sale

Sale
$114,951
DeedBook 5186, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1994