Skip to content

91 Red Maple DrBrick, NJ 08724

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 15, 2001

Property Information

Block1108.07
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59.4

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRML5
Sq Footage1,920
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,700
42%
Improvement Value:$164,300
58%
Total Assessment$282,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,360+5.4%
2024$6,985+3.6%
2023$6,740+1.3%
2022$6,652+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 5666, Page 609

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$114,950
DeedBook 5132, Page 445