Skip to content

261 Novello Dr.Brick, NJ 08724

Built 1991

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Jun 25, 2024

Property Information

Block1108
Lot1.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 1599
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,599
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,800
50%
Improvement Value:$144,200
50%
Total Assessment$287,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,491+5.4%
2024$7,109+3.6%
2023$6,859+1.3%
2022$6,770+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000
Sq Ft1,599DeedBook 19753, Page 1326Recorded8/5/2024

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 10249, Page 720

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 5046, Page 294

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4929, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1991