Skip to content

264 Novello Dr.Brick, NJ 08724

Built 1993

Last Sale Price
$365,700
Last Sale Date
Mar 7, 2005

Property Information

Block1108
Lot10.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,592
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,700
48%
Improvement Value:$150,700
52%
Total Assessment$291,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,606+5.4%
2024$7,218+3.6%
2023$6,964+1.3%
2022$6,874+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$365,700
DeedBook 12633, Page 1810

Property Sale

Sale
$241,000
DeedBook 10505, Page 93

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5146, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$212,800
DeedBook 5047, Page 437