Skip to content

273 Novello Dr.Brick, NJ 08724

Built 1993

Last Sale Price
$144,400
Last Sale Date
Dec 6, 1993

Property Information

Block1108
Lot12.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,555
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,100
46%
Improvement Value:$165,700
54%
Total Assessment$306,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,007+5.4%
2024$7,599+3.6%
2023$7,333+1.3%
2022$7,237+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$144,400
DeedBook 5120, Page 562

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$212,800
DeedBook 5047, Page 437