Skip to content

290 Central Blvd EastBrick, NJ 08724

Built 1975

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Dec 30, 2015

Property Information

Block1108
Lot3
QualifierC026
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59.2

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,360
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
60%
Improvement Value:$50,000
40%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,263+5.4%
2024$3,096+3.6%
2023$2,988+1.3%
2022$2,949+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 16295, Page 904Recorded1/20/2016

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 12034, Page 914

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5637, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1975