Skip to content

23 Chatham CourtBrick, NJ 08724

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2024

Property Information

Block1108
Lot3
QualifierC119
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59.3

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,360
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
48%
Improvement Value:$81,300
52%
Total Assessment$156,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,079+5.4%
2024$3,872+3.6%
2023$3,736+1.3%
2022$3,687+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 15774, Page 849Recorded4/1/2014

Property Sale

Sale
$216,000
DeedBook 13507, Page 349

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5712, Page 911

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 5286, Page 544

Property Built

Built

Year Built: 1975