Skip to content

23 Newport CourtBrick, NJ 08724

Built 1975

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jun 4, 2024

Property Information

Block1108
Lot3
QualifierC246
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59.2

Building Details

Building Class33
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,022
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
72%
Improvement Value:$35,000
28%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,263+5.4%
2024$3,096+3.6%
2023$2,988+1.3%
2022$2,949+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,022DeedBook 19706, Page 1180Recorded6/11/2024

Property Sale

Sale
$500

From:

To:

Sq Ft1,022DeedBook 16633, Page 1608Recorded1/18/2017

Property Sale

Sale
$111,500

From:

To:

Sq Ft1,022DeedBook 16592, Page 1612Recorded12/7/2016

Property Built

Built

Year Built: 1975