Skip to content

105 Brandywine CtBrick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Price
$149,600
Last Sale Date
Aug 24, 2018

Property Information

Block1108
Lot3
QualifierC303
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59.3

Building Details

Building Class37
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,082
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
48%
Improvement Value:$79,800
52%
Total Assessment$154,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,040+5.4%
2024$3,834+3.6%
2023$3,700+1.3%
2022$3,652+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$149,600

From:

To:

Sq Ft1,082DeedBook 17239, Page 585Recorded9/14/2018

Property Built

Built

Year Built: 1987