Skip to content

316 Tina Lee Ct.Brick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Aug 16, 2018

Property Information

Block1108
Lot9.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,728
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,300
46%
Improvement Value:$166,400
54%
Total Assessment$307,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,031+5.4%
2024$7,622+3.6%
2023$7,354+1.3%
2022$7,259+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 17219, Page 256Recorded8/24/2018

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5339, Page 805

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4974, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1987