Skip to content

423 Hessler WayBrick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Price
$103,000
Last Sale Date
Feb 27, 2015

Property Information

Block110
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,290
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,600
53%
Improvement Value:$79,900
47%
Total Assessment$170,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,404+5.2%
2024$4,186+3.5%
2023$4,044+1.3%
2022$3,993+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$103,000

From:

To:

Sq Ft1,290DeedBook 16027, Page 168Recorded3/12/2015

Property Sale

SaleMulti
$264,000
DeedBook 13541, Page 1611

Property Built

Built

Year Built: 1965