Skip to content

345 Jarome St.Brick, NJ 08724

Built 1999

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jul 15, 2016

Property Information

Block1118
Lot2.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59.4

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1748
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,748
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,800
41%
Improvement Value:$208,400
59%
Total Assessment$353,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,219+5.4%
2024$8,749+3.6%
2023$8,441+1.3%
2022$8,332+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,748DeedBook 16455, Page 1826Recorded7/22/2016

Property Sale

Sale
$387,500
DeedBook 15517, Page 1483

Property Sale

Sale
$176,965
DeedBook 5673, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$408,000
DeedBook 5372, Page 599