Skip to content

386 Van Zile Rd.Brick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Date
Oct 16, 2023

Property Information

Block1123
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class18
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage3,462
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,200
22%
Improvement Value:$475,200
78%
Total Assessment$609,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,905+5.4%
2024$15,095+8.4%
2023$13,931+1.3%
2022$13,751+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1987