Skip to content

215 Oak Forest Ct.Brick, NJ 08724

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2020

Property Information

Block1124.01
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59.5

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2004
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,004
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,300
36%
Improvement Value:$259,400
64%
Total Assessment$405,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,589+5.4%
2024$10,049+7.8%
2023$9,326+1.3%
2022$9,205+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,004DeedBook 16148, Page 424Recorded7/30/2015

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 5627, Page 806

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5440, Page 174