Skip to content

208 Oak Forest Ct.Brick, NJ 08724

Built 1998

Last Sale Price
$437,500
Last Sale Date
Sep 30, 2013

Property Information

Block1124.01
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59.5

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,571
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,800
34%
Improvement Value:$288,800
66%
Total Assessment$435,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,369+5.4%
2024$10,790+3.6%
2023$10,411+1.3%
2022$10,276+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$437,500

From:

To:

Sq Ft2,571DeedBook 15670, Page 654Recorded10/24/2013

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5620, Page 489

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5440, Page 174