Skip to content

275 White Oak CourtBrick, NJ 08724

Built 1997

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Aug 12, 2016

Property Information

Block1124.02
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,254
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,800
33%
Improvement Value:$255,500
67%
Total Assessment$381,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,952+5.4%
2024$9,445+3.6%
2023$9,113+1.3%
2022$8,995+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,254DeedBook 16483, Page 1640Recorded8/19/2016

Property Sale

Sale
$429,000
DeedBook 13650, Page 391

Property Sale

Sale
$379,300
DeedBook 11798, Page 582

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 10276, Page 1409

Property Sale

Sale
$180,525
DeedBook 5559, Page 979

Property Built

Built

Year Built: 1997