Skip to content

262 Oak Forest Dr.Brick, NJ 08724

Built 1998

Last Sale Price
$173,865
Last Sale Date
Mar 20, 1998

Property Information

Block1124.02
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59.5

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 1748
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,000
43%
Improvement Value:$189,200
57%
Total Assessment$332,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,670+5.4%
2024$8,229+3.6%
2023$7,940+1.3%
2022$7,837+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$173,865
DeedBook 5561, Page 851

Property Built

Built

Year Built: 1998