Skip to content

280 White Oak CourtBrick, NJ 08724

Built 1995

Last Sale Price
$204,000
Last Sale Date
May 5, 1995

Property Information

Block1124.02
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,468
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,700
33%
Improvement Value:$292,300
67%
Total Assessment$436,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,130+5.5%
2024$10,550+3.7%
2023$10,170+1.3%
2022$10,035+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$204,000
DeedBook 5265, Page 717

Property Built

Built

Year Built: 1995